Niloya Hoh Hikayesi

Niloya Hoh Hikayesi

Reklam

Niloya Hoh Hikayesi
Niloya Hoh Hikayesi
Niloya o sabah sevinçle koltukta oturan annesinin kucağına atlayıp kendisi için yazdığı şiiri okumak ister. Sabah kalktığında dişlerini fırçalamadığı için ağzı çok kötü kokmaktadır. Annesi şiiri sabırla dinler fakat kokudan da bir hayli rahatsız olmuştur. Kızına bu sabah dişlerini fırçalamadın mı diye sorar. Niloya yapacak çok işi olduğu için fırsat bulamadığını söyleyip bahçeye çıkar. Bahçede kaplumbağası Tosbik'i görüp ona da şiir okumak ister fakat Tosbik kokuya dayanamayıp kabuğuna çekilir. Sonrada hızla kaçıp uzaklaşır. Neler olduğunu anlamayan Miloya bu sefer de keçiye şiir okumak ister. Keçi de arkasına bakmadan kaçar. Niloya şiirini beğenmediği için kaçtığını düşünüp arkasından seslenir fakat keçi dönmez.Daha sonra bahçede top oynayan ağabeyi ve Mete'nin yanına gidip şiir okumak istediğini söyler.  Çocuklar buna çok memnun olup dinlemeye başlarlar. Niloya şiirine başladığında ikiside kokuyu duyup rahatsız olur. Öyle ki Mete kokudan bayılır. Ağabeyi şiirlerine diyecek yok ama ağzında kötü bir koku var deyince Niloya, birkaç günden beri dişlerini fırçalamadığını söyler. Herkesten özür dileyip dişlerini fırçalamaya gider. Bu sırada bir şarkı söyler.

Temiz kokmak istiyorsan
Bir aşağı bir yukarı
Fırçala fırçala temizle dişlerini
Her yemekten sonra sağlıklı olmak istiyorsan
Fırçala fırçala temizle dişlerini
Fırçala fırçala fırçala dişlerini

Annesi, ağabeyi, Mete ve Tosbik bahçedeyken Niloya yanlarına gelip tekrar şiir okumak istediğini söyleyince herkes önce bir tedirgin olur. Niloya yanlarına gelip ''hoh'' yapınca herkes rahat bir nefes alır. Dişlerini fırçaladığını söyler. Ağabeyi o zaman artık şiirini oku da dinleyelim der. Niloya neşe içinde şiirini okur. Herkes çok beğenir.

Niloya Domates Hikayesi

1 yorum:

  1. Niloya son günlerde dişlerini fırçalamayı unutmakta ya da ertelemektedir. Ağzı biraz kötü kokmaya başlamıştır ama o bunun farkında değildir. Arkadaşlarına şiirler okurken her biri Niloya’nın ağız kokusundan rahatsız olur. Niloya’nın bir an önce hatasını anlayıp dişlerini fırçalaması gerekmektedir!

    YanıtlayınSil