Niloya Bakarsan Bağ Bakmazsan Dağ Olur Hikayesi

Niloya Bakarsan Bağ Bakmazsan Dağ Olur Hikayesi

Reklam

Niloya Bakarsan Bağ Bakmazsan Dağ Olur Hikayesi
Niloya Bakarsan Bağ Bakmazsan Dağ Olur
Niloya dere kenarına en sevdiği pembe çiçeğini sulamak için gider. Çiçeğini çok sevip, gözü gibi bakmaktadır. Avucuna aldığı bir miktar su ile çiçeğini sularken bir taraftan da neşeli bir şarkı söyler.

Bir su verirsen çiçekler sevinir,
İki her yer yemyeşil bitki,
Üç dört beş ve güneş gerekli,
Altı kaplumbağam nereye saklandı,
Yedi bekledim hala gelmedi,
Sekiz dokuz on ne olur Tosbik’im geri dön,
Bir iki üç dört beş altı yedi sekiz dokuz on.

Küçük kız çiçeği ile ilgilenirken bir anda Tosbik’in ortalarda görünmediğini fark edip, her yerde onu aramaya başlar. Az ileride annesi ile ağabeyi arasında geçen konuşmaya kulak misafiri olur. Ağabeyi elindeki çiçeğin bir türlü açmadığını söylüyordur. Annesi ona “Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur” der. Bir anda Niloya’nın gözleri fal taşı gibi açılır. Annesinin söylediklerini yanlış anlar. Tosbik’e bakmadığı için onun bir dağa dönüştüğünü düşünüp, karşısındaki küçük yeşil tepeyi Tosbik zanneder. Zavallı Tosbik ne olur tekrar eski haline dön der. Onu gören ağabeyi annesini yanlış anladığını söyler. Annemin söylediği sadece bir ata sözü der. İçi bir anda rahatlayan Niloya, Tosbik’i bulunca çok Mutlu olur.

1 yorum:

  1. Niloya Tospik ile saklambaç oynar. Ama Tospişi bir türlü bulamaz. Onu ararken annesinin abisine bakarsan bağ bakmazsan dağ olur dediğini duyar. Niloya bu sözü yanlış anlar. Kaplumbağasının saklambaç oynarken bakmadığı için onun dağa dönüştüğünü düşünür. Bakalım Niloya işin aslını öğrenip, Tospişi bulabilecek mi?

    YanıtlaSil