Niloya Buz

Niloya Buz

Reklam

Niloya
Niloya Buz

Lapa lapa kar yağmış her yer bembeyaz olmuştur. Niloya, Mete ve Murat karların üzerinde kar topu oynamaktadırlar. Niloya kocaman bir kartopu alıp Mete'ye atmak ister. Tam fırlattığı anda Mete Murat'ın arkasına geçer. Kartopu Murat' a çarpar. Murat durur mu? Aldığı kocaman kar topu ile Niloya mı Mete mi diye onları kandırır durur. Heyecanlanan çocuklar birbirlerinin arkasına saklanırlar. Bir anda ayakları kayıp yere düşerler. Murat'ın attığı kartopu ikisinin başına birden çarpar. Gülerek yerden kalkarlar. Buz tutmuş dereye gidip bakmak isterler. Bu sırada annesi onları pencereden izler. Pencereyi açıp çocuklara dikkatli olmalarını, derenin üzeri buz diye üzerine çıkmamalarını söyler. Çocuklar tamam deyip dereye giderler. Bu tutmuş dereye uzun uzun bakarlar. Niloya ben bu derenin üzerinde paten yapacağım der. Ağabeyi Murat annesinin söylediklerini hatırlatıp onu ikaz eder. Bunun üzerine Niloya bir şarkı söyler.

Kar topu oynarım kar sevinciyle,
Kardan adam yaparım kış mevsiminde,
Patenimi kayarım buz pistinde,
Neşeyle zıplarım kış mevsiminde,

Çocuklar buzla kaplı dereyi hayranlıkla izlerken derenin üzerine bir fındık düşer. Küçük bir sincap fındığı almak için derenin üzerine çıkar. Ayakları kayıp düşer. Bu sırada buz sincabın ağırlığını kaldıramaz ve kırılmaya başlar. Çocukların endişeli bakışları altında sincap küçük bir buz kütlesinin üzerinde kalır. Çocuklar onu nasıl kurtaracaklarını düşünürken Niloya az ileride bir dal parçası görür. dalı alıp sincaba doğru uzatır. Bu sırada sincabın annesi de gelmiştir. Niloya hadi dalın üzerinden gel, bak annende burada der. Küçük sincap önce tereddüt eder fakat annesini görünce dalın üzerinden yürüyerek gelir. Çocuklar sincap kurtulduğu için çok mutlu olurlar. Daha sonra kar topu oynamaya kaldıkları yerden devam ederler.

1 yorum:

  1. Soğuk bir kış gününde nehir buz tutmuştur. Niloya’nın annesi buzun üstüne basmamaları konusunda onları uyarır. Niloya, buzun üstünde oynayan yavru sincabı görünce buzda oynamak ister. Ama annesinin sözünü hatırlar ve yapmaz. Annesinin sözünü dinlemeyen küçük sincabın da buzla oyunu çok uzun sürmeyecektir!

    YanıtlaSil