Niloya Sahur Hikayesi

Niloya Sahur Hikayesi

Reklam

Niloya
Niloya Sahur
Niloya sahur vaktinde dışarıda davul çalarak dolaşan Mete'nin babası Hasan amcayı görüp kendisi de davul çalmak ister.Ağabeyine biz de davullarımızı alıp çıkalım der. Birlikte izin almak için anne ve babasının yanına giderler. Annesi mutfakta sahur hazırlamaktadır. İki kardeş dışarıda davul çalmak için izin isterler. Annesi babalarının da yanlarında gelmesi şartı ile izin verir. İki kardeş babalarıyla birlikte sevinçle dışarıya çıkarlar. Bir an önce Hasan amcanın yanına gidip sen başka yerde çal biz bu mahalleyi uyandırırız derler. Hasan amca çocukların teklifini kabul edip mahalleyi onlara bırakarak gider. Bu sırada Niloya neşeli bir şarkı söyler.

Davulumu çalarım güm güm güm,
Çok eğlenceli olur her gün,
Ramazan gelince güm güm güm,
Davulcular geçer güm güm güm,
Akşam ezanlar okundu,
Geceler sanki gündüz oldu,
Uzaktan gelir sesi güm güm güm,
Böyle çok eğlenceli ki hergün,
Ramazan gelince güm güm güm,
Ne kadar güzel oldu her gün

Çocuklar sokaklarda davul çalarak ilerlerler fakat hiç bir evin ışığı yanmaz. Niloya ağabeyine hiç kimseyi uyandıramadık der. Tam bu sırada evinden çıkan cami hocasını görürler. Eyvah hoca ezanı okumak için gidiyo biz daha kimseyi uyandıramadık deyip hocanın yanına koşarlar. Hoca amca hiç kimse uyanmadı ezanı hemen okuma ne olur derler. Hoca merak etmeyin çocuklar daha vakit var deyip gider. Bunun üzerine iki kardeş Hasan amcanın yanına gidip biz kimseyi uyandıramadık artık evimize gidiyoruz derler. Bir an önce eve gidip sahuru yaparlar. Niloya uykuya daldığı sırada ezan okunur. Tosbik'e dönüp gördün mü hoca amca ezanı okumak için bizim eve dönmemizi beklemiş der.

1 yorum:

  1. Şirin kahramanımız Niloya, çizgi filmden sonra hikâye kitaplarıyla da çocuklarla buluşuyor. Niloya, bu kitaplarda birbirinden eğlenceli maceralara yelken açıyor. Kimi zaman karıncaların dinlenmesi için bir park yapıyor; kimi zaman domatesleri boyuyor. Bazen topları, büyüklerden saklıyor; bazen davul çalıp herkesi sahura kaldırmaya çalışıyor. Niloya, başka neler mi yapıyor? Hepsi; Niloya Hikâyelerinde okunmayı bekliyor…

    YanıtlaSil