Niloya 23 Nisan

Niloya 23 Nisan

Reklam

Niloya TRT Çocuk
Niloya 23 Nisan

Niloya kaplumbağası Tospik ile birlikte bahçede kör ebe oynayıp eğlenir. Bir süre sonra kamelyada şiir okuma alıştırması yapan Murat ‘ ı görüp onu uzaktan izler. Bu sırada Mete de yanına gelir. Birlikte Murat ‘ ı izlerken Murat bir anda yapamıyorum diye bağırır. Ortaya çıkan Niloya ve Mete ne yapamıyorsun diye sorar. Murat 23 Nisan için şiir yazdım. Öğretmenim törende okumamı istedi fakat o kadar insan beni izlerken okuyamam diye korkuyorum der. Niloya bu konuda ona yardımcı olabileceğini söyler.

Niloya bütün arkadaşlarını yardıma çağırır. Niloya, Mete, Mine ve Elif bir masanın etrafına oturup Murat’ ı dinlerler. Murat utana sıkıla şiirini okur fakat istediği gibi olmaz. Niloya arkadaşları ile konuşup buna bir çözüm üretir. Murat ‘ dan şiiri hareketlerle anlatmasını isterler. Böylece ne anlattığını kendileri bulacak , Murat da heyecanını yenecektir. Murat işaretlerle şiirini anlatır çocuklar tahmin ederler. Bu sırada Niloya bir şarkı söyler.

Yaşasın bu gün bayram
Dünyanın dört bir yanından
Gelsin bütün çocuklar
Bu gün 23 Nisan
Ne kadar çocuk varsa
Hepsi gelsin oynayalım
Eğlenelim arkadaş olalım
Hepimize yeter bu dünya

Murat heyecanını yenip kendini hazır hissedince etrafı balonlarla süslerler. Murat arkadaşlarının karşısında şiirini okur.

Bu gün 23 Nisan
Meclisin açıldığı an
Atatürk dedi ki
İste bu gün çocuklara armağan
Çocukları sevin sevindirin
Onları gülümsetin
Dağı tepesi deniziyle
Bu güzel ülkeyi onlar için mutlu edin

Murat şiirini bitirince bütün çocuklar büyük bir coşkuyla onu alkışlarlar.

Hiç yorum yok: