Niloya Afacan Kargalar

Niloya Afacan Kargalar

Reklam

Niloya TRT Çocuk
Niloya Afacan Kargalar

Niloya ailesi ile birlikte fındık bahçesinde fındık toplar. Topladığı fındıkları yeşil kabuklarından temizleyip çuvala koyar. Çuvalı dolunca annesine haber vermeye gider. Anneciğim babacığım ben çuvalımı doldurdum. Hem de çerini çöpünü temizleyip öyle doldurdum der. Bütün ailesi çuvala bakmaya giderler. Fakat çuval devrilmiş, fındıklar yere saçılmıştır. Murat kendini tutamayıp güler. Evet Niloya ne güzel toplamışın der. Niloya birileri benim fındıklarımı alıyor, onu bulmalıyım diye düşünür.

Çuvalı yeniden doldurup saklanır. Fındıkları kimin aldığını bulmak ister. Çuvalın başına önce Murat gelir. Niloya’ yı arar bulamayınca gider. Sonra çuvalın yanına bir tavşan gelir. O da çuvala dokunmadan gider. Daha sonra babaannesi gelip aferin torunuma ne de güzel toplamış der. En sonunda bir grup karga gelip çuvalı devirir. Niloya saklandığı yerden çıkıp onları kovalar. Bütün aile yanına gelip gerçek anlaşılır. Dedesi bahçeye bir korkuluk yapmalıyız , böylece kargalar gelemez der. Bunu duyan Niloya bir şarkı söyler.

Afacan karga sen çok yaramazsın
Söyle ne ararsın bizim tarlamızda
Ah afacan karga bilmem ki ne istersin
Gak diye ötersin bizim tarlamızda
Ah afacan karga sen çok iyi bilirsin
Fındık çuvalı acaba nerede dersin
Afacan karga sen ne yaramaz şeysin
Korkuluktan korkarsın yine de gelirsin
Ah afacan karga sen çok yaramazsın
Gak diye ötersin fındıkları yersin
Ah afacan karga bilmem ki ne istersin

El birliği ile korkuluğu yaparlar. Dedesi artık kargalar bahçeye giremez der. İyi niyetli kızımız kargaların aç kalmasını istemez
 Giderken bir kap dolusu fındığı kargaların önüne bırakıp öyle gider.

1 yorum:

  1. Niloya fındık bahçesinde çalışırken, fındıklarının azaldığını ve dağıldığını fark eder. Kimdir bu fındıklarını dağıtan? Niloya bir plan hazırlar ve fındıklarına neler olduğunu anlamaya çalışır. Sonunda afacan kargalar ile tanışır.

    YanıtlayınSil