Niloya Balıklar Şekil Şekil

Niloya Balıklar Şekil Şekil

Reklam

Niloya TRT Çocuk
Niloya Balıklar Şekil Şekil

Niloya köprünün üzerinde balıkları izlerken Mete’ de yanında arabası ile oynar. Birçok balık bir araya gelip şekiller yaparlar. Niloya onları iligi ile izlerken Mete’ yi de çağırır. Mete arabasına öyle dalmıştır ki onu duymaz bile. Niloya tekrar seslenip balıklar araba şekli yaptılar der. Mete onu yanlış anlar. Herkesin arabası var bir benim yok deyip koşarak gider. Niloya arkasından beni yanlış anladın diye seslenir. Tekrar balıklara döner. Balıklar bu sefer bir kaplumbağa şekli yaparlar. Niloya mutluluktan bir şarkı söyler.

Akın akın yüzüyor balıklar
Irmağı şenlendiriyorlar
Neşeyle kulaç atıyorlar
Suları renklendiriyorlar
Irmak ırmak ne renklisin böyle
Balıklar yüzüyor değişik şekillerde

Bu sırada Mete kamelyada kitap okuyan Murat’ın yanına gelip duydun mu balıkların bile arabası varmış der. Murat kitaba öyle dalmıştır ki Mete’yi yarım dinleyip yanlış anlar. Dereye araba mı düşmüş deyip telaşlanır. Hemen babasına haber vermeye gider. Babasına söyleyince o da deden ve Hasan amcaya söyleyelim der. Hepsi birlikte dereye koşarken Mete görür. Nereye gidiyorsunuz diye sorar. Babası Hasan amca dereye araba düşmüş deyince Mete de onlara katılır. Dere kenarındaki Niloya'nın yanına gelip deredeki arabayı gördün mü diye sorarlar. Niloya evet ama şimdi de fındık oldular der ve balıkları gösterir. Babası Murat’a araba düştüğünü nereden duydun der. Murat, Mete söyledi deyince Mete sen beni yanlış anladın, ben balıkların bile arabası var dedim der. Bunu da Niloya’nın söylediğini söyler. Niloya sen de beni yanlış anladın, ben deredeki balıklar şekilden şekle giriyor dedim deyince gerçek anlaşılır. Birbirlerini can kulağı ile dinlemedikleri için yanlış anlamalar olmuştur. Hepsi bu duruma gülmeye başlar.

1 yorum:

  1. Niloya nehirdeki balık sürülerini şekillere benzetir. Ama Mete Niloya’yı dikkatli dinlemediği için onu yanlış anlar ve nehirde bir araba olduğunu düşünür. Bu yanlış anlama tüm köye yayılır. Nehre düşen arabayı kurtarmaya gelen köylüler Niloya ile karşılaşır.

    YanıtlaSil