Niloya Sarı Yapraklar Hikayesi

Niloya Sarı Yapraklar Hikayesi

Reklam

Yaz bitmiş sonbahar gelmiştir. Ağaçlar sarı yapraklarını dökmeye başlar. Murat ve Mete yere dökülen sarı yapraklarla keyifle oynarken, Niloya yazın bitmesine üzülür. Daldan düşen yeşil bir yaprağı alıp onu saklamak ister. Son baharın gelmediği bir yer bulmalıyım diye düşünür. Eve giderken pencereden anne ve babaannesinin konuşmasına şahit olur. Annesi son bahar geldi yakında yağmurlar başlar der. Bunu duyan Niloya buraya da son bahar gelmiş başka bir yer bulmalıyım deyip ahıra gider. Orada da babası ve dedesinin konuşmalarını duyar. Onlar da son baharın geldiğini konuşuyordur. Oranın da uygun olmayacağını anlayan Niloya kitaplardan yardım almaya karar verir. Kitapları karıştırıp yer altı evlerini görür. Yazı yer altında saklamaya karar verip dedesinden yardım ister. Bu sırada bir şarkı söyler.

Sonbahar son bahar bak esiyor rüzgar
Yaz bitti gidiyor sararıyor yapraklar
Yaşasın son bahar geldi uçurtma uçuracağım
Eğer çok rüzgar eserse bulutlara çıkacağım
Yaşasın son bahar geldi uçurtma uçuracağım
Eğer çok rüzgar eserse bulutlara çıkacağım
Son bahar son bahar sarardı hep yapraklar

Dedesi ile birlikte yere bir çukur kazıp içine tahtadan bir kutu koyarlar. Niloya yeşil yaprağı kutuya koyup üzerini örter. Böylece yazı toprağın altında saklayacağını düşünür. Yağmur başlayınca yarın yine gelirim deyip eve gider.
Ertesi gün Murat ve Mete ile birlikte gelirler. Onlara yazı sakladığını söyleyip kutuyu açar. Fakat yaprak sararmıştır. Çok üzülür. Mete üzülme yaz geri gelecek bu anın tadını çıkar der. Böylece hep birlikte sarı yaprakları havaya atıp oyun oynarlar.
Niloya Sarı Yapraklar

Niloya Sarı Yapraklar Hikayesi - Yaz bitmek üzeredir. Sonbahar geliyordur. Niloya buna çok üzülür çünkü yazı çok seviyordur. Yazın son yeşil yaprağını sonbahardan saklamak için elinden geleni yapar. Sonunda bir yol bulur. Küçük yaprağı sonbahardan saklamayı gerçekten başaracak mıdır?

1 yorum:

  1. Sirin Kahramanimiz Niloya, Çizgi Filmden Sonra Hikaye Kitaplariyla Da Çocuklarla Bulusuyor. Niloya, Bu Kitaplarda Birbirinden Eglenceli Maceralara Yelken Açiyor. Kimi Zaman Karincalarin Dinlenmesi Için Bir Park Yapiyor; Kimi Zaman Domatesleri Boyuyor. Bazen Toplari, Büyüklerden Sakliyor; Bazen Davul Çalip Herkesi Sahura Kaldirmaya Çalisiyor. Niloya, Baska Neler Mi Yapiyor? Hepsi; Niloya Hikayelerinde Okunmayi Bekliyor…

    YanıtlayınSil