Niloyanın Bahçesi

Niloyanın Bahçesi

Reklam

Niloya TRT Çocuk
Niloya'nın Bahçesi

Annesi ve babaannesi bahçede çalışırken Niloya yanlarına gelip yardım etmek istediğini söyler. Annesi işlerin bittiğini eğer isterse çevredeki diğer canlılara yardım edebileceğini söyler. Niloya başta annesinin ne demek istediğini anlamaz. Etrafına bakınıp durur. Babaannesi boynu bükük bir fidanı doğrultup ona destek yapar. Gördün mü fidan başını eğip bizden yardım istiyor der. Bunu  üzerine Niloya çevresine daha dikkatli bakıp bekleyin beni canlılar Niloya yardıma geliyor der.
Çiçeklerden bal toplayan arıları görüp onlara yardım etmeye karar verir. Saksıdaki çiçeği kovanın yanına getirip ondan bal almalarını sağlar. Onlara daha fazla çiçek lazım diye düşünüp bahçedeki çiçekleri sulamaya başlar. Sonra da onlara bir şarkı söyler.

Duydunuz mu çiçekler ne diyor
İlgi lazım bize
Yoksa nasıl renk veririz bahçelere
Duydunuz mu arılar ne diyor
Çiçek lazım bize
Yoksa nasıl bal yaparız sizlere
Duydunuz mu fidanlar ne diyor
Su lazım bize
Yoksa nasıl uzanırız gök yüzüne
Tabi tabi bak sana bir şey söylüyor
Dili yok belki ama
Senden yardım bekliyor

Günler sonra Niloya fidanın büyüdüğünü görüp yanındaki desteği kaldırır. Artık buna ihtiyacın yok der. Az ilerideki fidanın boynunu bükük görüp onun yanına destek verir. Keçi gelip yapraklarını yemek üzereyken ona engel olur. Onu gören babaannesi torununa aferin der. Kendisi ile gurur duyduğunu söyler.

Hiç yorum yok: