İstanbul Muhafızları 3. Bölüm Hikayesi (Topkapı Sarayı)

İstanbul Muhafızları 3. Bölüm Hikayesi (Topkapı Sarayı)

Reklam

İstanbul Muhafızları 3. Bölüm Topkapı Sarayı
Elif, Zeynep, Mehmet ve Ali koca çınarın gölgesinde yakar top oynarken birden çınarın gövdesinden ışıklar yayılır. Koca çınarın kendilerini çağırdığını anlayan çocuklar ellerini çınarın gövdesine dokundurup içeriye girerler. Koca çınar her zamanki gibi çocukları karşılar.

İstanbul Muhafızları - 3. Bölüm Hikayesi (Topkapı Sarayı)

Yerebatan Sarnıcı görevinde gösterdikleri başarıdan dolayı onları tebrik eder. Gürgen ve Azmi'nin yeni planlarına karşı dikkatli olmalarını söyler.

Bu sırada Gürgen yeni planları üzerinde çalışmalara başlamıştır. Yardımcısı Azmi bu seferki hedefimiz neresi diye sorar. Gürgen Topkapı Sarayı der. Azmi neden Topkapı Sarayı diye merak eder. Bir kaç gün önce Gürgen sınıfla birlikte Topkapı Sarayına geziye gitmiştir. Sarayın koridorlarında dolaşırken 3. Mustafa'nın zırhını görüp çok etkilenir. Kendi kendine o zırhı ele geçirirsem dünyadaki her şeye sahip olabilirim ve tarihe sekte vurup tarih dersini silebilirim diye düşünür. Azmi ve Gürgen tüm hazırlıklarını tamamlayıp Topkapı Sarayına doğru giderler.

İstanbul Muhafızları çınarla konuşurken alarm gelir. Çınar Gürgen'in Topkapı Sarayına doğru gittiğini söyleyince çocuklar zaman kaybetmeden harekete geçerler. Gürgen ve Azmi Saraya geldiklerinde zırhtan önce bir şeyler daha çalmaya karar verip tarihi eserlerin sergilendiği salona giderler. Eserler camdan kafeslerde sergilenmektedir. Gürgen kendi yaptığı cam kesme makinesiyle camı kesip tarihi kaşıkları çalar. Yerine de evden getirdiği günümüz çatal kaşıklarını koyar. Sıra kaftanların sergilendiği bölüme gelmiştir. Beğendiği bir kaftanı çalıp yerine Azmi'nin pijamalarını koyar.

Bu sırada İstanbul Muhafızları da Saraya gelir. Zeynep tabletinden Topkapı Sarayıyla ilgili bilgileri arkadaşlarına okur. Topkapı Sarayı 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 380 yıl boyunca devlet buradan yönetilmiştir. Gerekli bilgileri alan çocuklar ikişerli gruplara ayrılıp Gürgen ve Azmi'yi aramaya başlarlar.

Gürgen bu sırada Kaşıkçı Elmasını da çalıp yerine bir misket bırakmıştır. Şimdi sıra asıl amacı olan 3. Mustafa'nın zırhını çalmaya gelmiştir. Gürgen ve Azmi zırhın olduğu odaya giderken Elif ve Ali onları görüp takip ederler. Zeynep ve Mehmet ise 155'i arayıp polis çağırırlar. Gürgen zırhı alıp üzerine giydiği sırada karşısında Elif ve Ali'yi görür. Elif ve Ali onları oyalarken Zeynep ve Mehmet arkadan usulca gelip Gürgen'in çaldığı eşyaları alırlar. Gürgen onları fark edince üzerindeki zırha “ ey zırh şu çocukları yok et “ der. Tabi keramet zırhta olmadığı için hiçbir şey olmaz. Bu sırada polisler gelip Azmi ve Gürgen'i yakalarlar. Çocuklar bir görevi daha başarıyla tamamlayıp çınarın yanına dönerler.

Hiç yorum yok: