Gül ve Ece 8. Bölüm

Gül ve Ece 8. Bölüm

Reklam

Gül ve Ece Hikayeleri
Gül ve Ece
Gül ve Ece kendi odalarında otururlarken Ece, buldum diye bağırır. Gül, merak eder ve sorar niye gülüyorsun? o ise parasını kağıda nasıl çizdiğini öğrenmiş ardından bakkal amcanın nasıl kendi evlerine koşarak geldiğini ve nefes nefese  kaldığını söyler Gül'e. Kahkaha atarlar bakkal amca koşmaktan nasıl terlemiş kapının zilini çalarken çok yorulduğunu fark eder. Kapıyı açarlar ve başlar babasına şikayet etmeye, senin bu kızın var ya... Hangisi? der babası. Gül diye cevap verir.

Bakkal Hasan, aslın da yanlış kişiyi şikayet etmektedir. Bu afacan var ya bu afacan... Babası eee diye bu bana eski paraları yutturacağını zannetti ama ben bunlara kanmam der. Babası emin misiniz? diye sorar. Babası, Gül böyle bir şey yapmaz onun verdiğine emin misiniz? Bakkal Hasan tabii ki bana bunları o verdi der. Gül ben yapmadım baba der. Bakkal Hasan ise ben bunları karıştırıyor olabilirim ama senin adın ne diye sorduğumda bana Gül diye söyledi der. Gül kendini savunur ben bakkaldan  çıkarken Ece hesabı ödüyordu bir karışıklık olmalı. Aldıkları tamı tamına 15 lira tutmuştur. Ve hızla bakkaldan koşarak ayrılırlar Bakkal Hasan'a bu bilerek yapmıştır. Gül ise artık bu Ece'nin yaptıklarından bıkmış ve Ece’ye bağırıp yeter artık bu yaptıkların çok yanlış ve ben artık senin yaptığın yanlışlardan suçlanmaktan sıkıldım der.

Bu konuşmanın ardından nineleri yanlarına gelir. Kızım Ece, neden böyle davranıyorsun? Hasan bey hatalı olsa bile sen bunu yine de yapmamalıydın. Ece anlatmaya başlar. Mesela ben ameliyat olsam ve iyileşmeye başlamışken tekrardan mikrop kapmış olsam, sen bunun ardından doktora gidip ne yaparsın? Ninesi cevap verir. Tabi ki dava açarım  ben de Hasan amcaya o kadar söyledim beni dinlemedi. Metin ise yeter artık sen de hep başımıza böyle sorunlar açıyorsun  hem de yaptığın yanlışa rağmen.

Ece, Gül’ün yanına yaklaşır ve senden özür diliyorum, senin adını kullandım ama seni çok seviyorum. O ise ben de seni seviyorum, Ece devam eder. Haksızlık varsa asla susma tamam mı? Gül eline günlüğünü alır şunları yazar; Ece benim adımı kullanarak beni çok üzdü ardından çok rahat olduğu için ona çok şaşırıyorum nasıl böyle davranıyor?
Ece ise Bakkal Hasan’a  niye böyle davrandığını anlatır?
Bakkala bir şeyler almaya giderler, raftaki yiyeceklerin son kullanma tarihi geçmiştir. Topladığı gibi kasanın önüne bırakıverir. Hasan amca sorar niye bu kadar abur cubur aldıklarını. Yoksa kutlama mı var?

Ece sinirlenir ne kutlaması, hepsinin son kullanma tarihi geçmiş diye cevap verir. Bakkal Hasan ne var ki bunda... En fazla  iki yada üç gün olmuş raftan kaldırayım da zarar mı edeyim.
Ece sen görürsün niye böyle yaptığı mı, anladınız mı? Yiyeceklerin son kullanma tarihi geçmiyor da paranın mı geçiyor? Yine de kurtulamadım Ece yaptığın yanlışın farkında mısın sözünden. 

1 yorum:

  1. Ece’nin yaptığı hatalarla hep Gül yüzleşir. Çünkü Ece ne yapıp edip Gül’ü zor durumda bırakır. Gül’ün olumlu davranışlarının ödülünü de hep Ece alır. Gül ve Ece düzenli olarak günlük tutarlar. Gün sonunda uyumadan önce gün içerisinde yaşadıklarını, gözlemlerini yazarlar. Düş dünyalarını harekete geçirirler.

    Hayvan sevgisi, kardeş bağları, arkadaş kıskançlığı, büyüklerin anlayışsızlığı, kendi bencilliklerini, macera isteklerini günlüklerine yazarlar…

    YanıtlayınSil